Logo
Fundacja Pomocy Ofiarom
Błędów Medycznych
+48 601 471 063
PN-PT 10:00-17:00

Rusza wielki program wsparcia prawnego ofiar błędów medycznych

Tymoteusz Zych
22 listopada 2021

Wystartował pierwszy w Polsce systematyczny program bezpłatnego wsparcia ofiar błędów medycznych. Osoby poszkodowane będą mogły przeprowadzić konsultacje z doświadczonymi prawnikami i uzyskać pomoc procesową w dochodzeniu roszczeń.

Jak szacuje Prokuratura Krajowa, ofiarami błędów medycznych może być w naszym kraju nawet 30 tys. osób rocznie. Zaledwie 2 tys. spośród nich dochodzi w praktyce swoich roszczeń. Poszkodowani często w ogóle nie wiedzą o możliwości wejścia na drogę prawną lub nie mają środków na pokrycie kosztów pomocy. Niejednokrotnie pozbawieni wsparcia są pacjenci znajdujący się w dramatycznych sytuacjach życiowych.

Dlatego Fundacja Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych uruchamia pierwszy w Polsce program nieodpłatnej pomocy prawnej poszkodowanym przez błędy lekarskie i negatywne efekty stosowania substancji farmaceutycznych. Celem jest nie tylko wsparcie w indywidualnych sprawach, ale też systemowy wpływ wydanych orzeczeń na funkcjonowanie służby zdrowia.

Każdy zgłaszający się pacjent lub członek rodziny będzie mógł ocenić podczas konsultacji z prawnikiem stan faktyczny i sytuację prawną. We wszystkich sprawach o precedensowym znaczeniu fundacja zapewni pomoc pełnomocników w postępowaniu cywilnym i karnym.

Na stronie fundacji prowadzony będzie zanonimizowany wykaz orzeczeń w prowadzonych przy jej udziale postępowaniach dotyczących błędów medycznych. Na tej podstawie powstanie Kodeks dobrych praktyk postępowania w służbie zdrowia.

W zespole, który będzie udzielał pacjentom pomocy prawnej, znaleźli się m.in. były marszałek Sejmu i pierwszy prezes Krajowej Izby Radców Prawnych dr r.pr. Józef Zych, współtwórca i wieloletni wiceprezes Instytutu Ordo Iuris dr r.pr. Tymoteusz Zych oraz r.pr. Jarosław Witkowski doświadczony w zakresie dochodzenia roszczeń z tytułu szkód okołoporodowych.

Wsparcie można uzyskać piszą na adres zgloszenia@fpobm.pl lub dzwoniąc pod numer + 48 721 139 243. Infolinia jest dostępna w godz. 8-22.

Zostaw dane, oddzwonimy i udzielimy Ci wsparcia