Informacja o finansowaniu przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich

Fundacja „Fundacja Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych” jest Beneficjentem dotacji przyznanych przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach następujących zadań publicznych:

Opis zadania:

Zadanie polegać będzie na pomocy osobom wykluczonym (zwłaszcza finansowo) w zakresie szkód powstałych w wyniku błędów medycznych, w postaci udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej polegającej na dokonywaniu analiz kwalifikowalności danego przypadku do dochodzenia roszczenia oraz ustalenia stanu faktycznego, przygotowania wskazówek do dalszego postępowania w celu dochodzenia roszczenia. Jednocześnie zadanie polegać będzie na zwiększeniu świadomości prawnej społeczeństwa w zakresie możliwości ubiegania się o odszkodowanie za szkodę powstałą w wyniku błędów medycznych poprzez kampanię społeczną (Spoty wideo, grafiki, opracowanie i wydanie poradnika dla potencjalnych ofiar błędów medycznych oraz rozesłanie go do organizacji zajmujących się tematyką ochrony zdrowia, czy praw pacjentów). Kampania społeczna realizowana będzie w social media, wyszukiwarkach www oraz w mediach tradycyjnych.

Opis zadania:

Rezultatem realizacji projektu będzie wzmocnienie rozwoju instytucjonalnego fundacji i zwiększenie zarówno skali, jak i zakresu jej działalności misyjnej. W zakresie rozwoju instytucjonalnego wsparcie pomoże Fundacji na profesjonalizację jej działań. Dedykowane miejsce do prowadzenia działalności Fundacji pozwoli na efektywną organizację jej bieżącej działalności i przygotowanie do dalszego rozwoju, tworzenie stanowisk pracy dla pracowników, współpracowników i wolontariuszy. Pozwoli też na organizację spotkań, zarówno roboczych, wewnętrznych spotkań zespołu Fundacji, jak i spotkań z interesariuszami Fundacji: sponsorami i darczyńcami, współpracującymi z Fundacją prawnikami, przedstawicielami innych podmiotów zajmujących się pomocom ofiarom błędów medycznych, konsultantami medycznymi, wreszcie z samymi beneficjentami działalności Fundacji. Jednocześnie sfinansowanie wynagrodzeń dla osób zajmujących się pracą na rzecz Fundacji pozwoli na zapewnienie jej stałych zasobów ludzkich. Działalność Fundacji nie będzie więc prowadzona wyłącznie na zasadach wolontariatu czy działalności o charakterze akcyjnym, ale też profesjonalnie działającej organizacji. Z rozwoju tego niewątpliwie skorzystają sami beneficjenci Fundacji (którymi są osoby poszkodowane w wyniku błędów medycznych, szukające pomocy), którym zapewniona zostanie lepiej zorganizowana pomoc.

Opis zadania:

Fundacja chce wzmocnić zdolność do udzielania poradnictwa dotyczącego działań prawnych w związku z przypadkami błędów medycznych i praw pacjenta. Fundacja udziela ponad 100 porad miesięcznie, ale by sprostać zapotrzebowaniu, niezbędny jest rozwój instytucjonalny. Fundacja skupi się na szerszym informowaniu o prawach pacjenta (także w kontekście potrzeb uchodźców z Ukrainy) i rozwinie służącą temu infolinię (dziś opartą na darowiznach i pracy wolontariuszy) oraz rozbuduje system porad prawnych.