Logo
Fundacja Pomocy Ofiarom
Błędów Medycznych
+48 601 471 063
PN-PT 10:00-17:00

Wyrób medyczny doprowadził dziesiątki pacjentów w Polsce do niepełnosprawności

FPOBM
15 marca 2023

Producent żelu do zastrzyków na bazie kwasu hialuronowego wydał komunikat, w którym ostrzega przed jego działaniami niepożądanymi. Twierdzi, że za problemy zdrowotne pacjentów odpowiadają podrobione partie wyrobów medycznych. Poważnych powikłań doznało co najmniej kilkadziesiąt osób w całej Polsce.

Diart i Diart One to wyroby medyczne stosowane w leczeniu ortopedycznym produkowane przez włoską firmę Diaco Biofarmaceutici s.r.l. W komunikacie opublikowanym na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych informuje ona o działaniach niepożądanych zgłoszonych na terenie Polski. Twierdzi też, ze za działania niepożądane odpowiadają podrobione partie wyrobów i na dowód zamieszcza zdjęcia opakowań różniących się od oryginalnych.

W skali kraju doszło do co najmniej kilkudziesięciu udokumentowanych groźnych działań niepożądanych obu produktów. Wsparcia prawnego osobom pokrzywdzonym udzielają prawnicy Fundacji Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych. 

– Zgłaszają się do nas pacjenci, którzy po zastosowaniu Diart i Diart One doznali ciężkich stanów zapalnych oraz poważnych problemów neurologicznych, w tym porażenia nerwów. W wielu przypadkach skutkiem jest niepełnosprawność, w tym trwała konieczność poruszania się na wózku. Dlatego do prokuratur w kilku polskich miastach trafiły zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – mówi radca prawny Tymoteusz Zych, prezes fundacji.

Przypadki działań niepożądanych wyrobu medycznego można zgłosić do Fundacji Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych pisząc na adres zgloszenia@fpobm.pl lub poprzez stronę internetową fpobm.pl.

Program

Zostaw dane, oddzwonimy i udzielimy Ci wsparcia