Logo
Fundacja Pomocy Ofiarom
Błędów Medycznych
+48 601 471 063
PN-PT 10:00-17:00

Czym jest porażenie nerwu strzałkowego?

FPOBM
30 grudnia 2022

Jest to dość nieprzyjemna przypadłość. Objawiająca się najczęściej w stałych problemach ze zginaniem palców czy też przy chodzie nazywam potocznie ”bocianim”. Częstym objawem jest również brak czucia w stopie czy opadająca stopa.

Ciężkość stopy? Problemy z podniesieniem nogi? Dziwny chód?

To objawy porażenia nerwu strzałkowego

Jakie są przyczyny porażenia nerwu strzałkowego?

Można wymienić 3 przyczyny. Pierwszym jest uszkodzenie mechaniczne.

Uszkodzenie mechanicznie to w skrócie przecięcie nerwu. Może to nastąpić przy silnym uderzeniu jak przy wypadku samochodowym. Jednakże może to również nastąpić w mniej drastycznych przypadkach. Dzieje się tak ponieważ nerw umiejscowiony blisko skóry co czyni go podatnym na uszkodzenia. Warto wspomnieć, że na nerwy niezbyt dobrze oddziałuje długotrwały ucisk czy nacisk. Stąd możliwość ”starcia się” nerwu strzałkowego przez długotrwałe obciążanie mięśni (np. w pracy). Uwaga, do uszkodzenia może dojść przy złamaniu kości strzałkowej lub kości piszczelowej.  

Drugą przyczyną są choroby neurologiczne.  Natomiast należy pochylić się nad, trzecią sytuacją, kiedy porażenie jest wynikiem powikłania lub błędu lekarskiego. O tym ostatnim w późniejszej części artykułu

Jak przebiega leczenie?

W poważnych przypadkach uszkodzenia nerwu strzałkowego nie obędzie się niestety bez operacji. Po zabiegu następuje rzecz jasna rehabilitacja. Rehabilitacja taka przebiega przy pomocy elektrostymulacji nerwów, co ma wspomóc regeneracje uszkodzonej tkanki.  Główną częścią rehabilitacji jest również terapia ruchowa i stosowania ”ortezy” która pomaga przy opadaniu stopy. Leczenie takie oczywiście jest procesem długotrwałym.

Uszkodzenie nerwu strzałkowego przy zabiegu medycznym.

Przy różnych operacjach wykonywanych niedaleko nerwu strzałkowego istnieje ryzyko uszkodzenia. Lekarz, przez przypadek może naruszyć strukturę nerwu i doprowadzić do jego przerwania. W takiej sytuacji prawo przychodzi pacjentom na pomoc. 

Można uzyskać od szpitala odszkodowania i zadośćuczynienie.

Jaka jest różnica? Odszkodowanie pokryje koszty leczenia nerwu, w tym np. rehabilitacji. Zadośćuczynienie jest natomiast rekompensatą za doznany przez pacjenta ból. Tyczy się to bólu fizycznego i psychicznego. Zadośćuczynienie przekracza w takich przypadkach nawet 100 tysięcy złotych.

Przykładem może być sytuacja z Olsztyna, w której pacjent przez błąd medyczny doznał porażenia nerwu strzałkowego przez błąd medyczny. Sąd stwierdził winę szpitala i zasądził 250 tysięcy złotych z tytułu zadośćuczynienia. Dodatkowo przyznał poszkodowanemu rentę wysokości 5 tysięcy miesięcznie. 

Pacjent utracił możliwość wykonywania zawodu przez porażenie nerwu twarzowego.

W takim przypadku będzie przysługiwać renta. Ewentualnie rentę można zamienić na kwotę” z góry”, która pomoże poszkodowanemu przyuczyć się do nowej profesji. 

Co robić?

Kluczem dla uzyskania kompensacji jest praca z fachowym prawnikiem. Pod wpływem emocji towarzyszącym osobistym tragediom, trudno jest samemu bronić swoich praw.

Nasza fundacja pomoże w dochodzeniu Państwa praw w związku z błędami medycznymi.

Zapraszamy do kontaktu, przeprowadzimy konsultacje i analizę dokumentacji medycznej.

Program

Zostaw dane, oddzwonimy i udzielimy Ci wsparcia