Logo
Fundacja Pomocy Ofiarom
Błędów Medycznych
+48 601 471 063
PN-PT 10:00-17:00

Pobieranie krwi w celu wykonania badań laboratoryjnych

FPOBM
23 października 2022

Pobieranie krwi jest często wykonywaną procedurą medyczną, która jest przeprowadzana przed i po wielu zabiegach. Zabieg ten jest znany również jako badanie morfologii krwi, które polega na pobraniu próbki krwi i dokładnej analizie składu elementów morfotycznych. Jest to badanie, które często jest wykonywane profilaktycznie.

Badanie i przygotowanie do morfologii

Ważna informacja – Aby uzyskać najdokładniejsze wyniki badania morfologii krwi, pacjent powinien przestrzegać pewnych zaleceń dotyczących diety i picia przed badaniem. Przede wszystkim, na 12 godzin przed badaniem nie powinno się jeść żadnych pokarmów, jedynie pić wodę. W taki sposób możemy zapewnić prawidłowe wyniki badań.

Badanie morfologii krwi jest standardowym badaniem laboratoryjnym, które pozwala na określenie składu elementów morfotycznych krwi, takich jak czerwone i białe krwinki oraz płytki krwi. W celu przeprowadzenia tego badania, pacjent musi się przygotować, aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki.

Przygotowanie do badania polega na:

 • przestrzeganiu wytycznych dotyczących diety przed badaniem, zwykle oznacza to unikanie tłustych potraw, alkoholu na kilka dni przed badaniem,
 • przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza,
 • unikanie palenia papierosów przed badaniem,
 • przybycie na badanie na czczo.

W dniu badania pacjent powinien przyjść do laboratorium na czczo i nie wykonywać żadnych ćwiczeń fizycznych przed badaniem. Pobranie krwi jest procesem, który jest przeprowadzany przez wykwalifikowany personel medyczny i polega na pobraniu próbki krwi z żyły pacjenta, najczęściej z żyły udowej lub żyły ramieniowej. Krew jest następnie przesyłana do laboratorium, gdzie jest analizowana przy użyciu specjalistycznego sprzętu i technik. Wyniki badania są następnie przekazywane lekarzowi, który może wykorzystać je do diagnozy i leczenia pacjenta. 

Jakie powikłania mogą wystąpić po pobieraniu krwi?

Powikłania praktycznie nie występują przy dzisiejszym stanie medycyny w Polsce. Zakażenia związane z pobieraniem krwi powinny przynosić na myśl kraje trzeciego świata. Choć rana przy zakłuciu igłą nie jest duża, to niesie ze sobą poważne ryzyko zakażenia takimi chorobami jak HBV, HCV oraz wirusem HIV.

Niemniej jednak, jak przy każdej procedurze medycznej, istnieje ryzyko powikłań. Oto kilka możliwych powikłań po pobraniu krwi:

 • siniaki: pobranie krwi może powodować powstanie siniaka w miejscu, w którym próbka została pobrana. Siniak zwykle znika samoistnie w ciągu kilku dni.
 • ból: pacjent może odczuwać ból podczas pobierania krwi lub po zabiegu.
 • zawroty głowy lub osłabienie: pobranie krwi może powodować reakcje organizmu takie jak zawroty głowy lub osłabienie, szczególnie jeśli pacjent jest słaby lub nie ma wystarczającej ilości krwi.
 • reakcje alergiczne: pacjent może rozwinąć reakcję alergiczną na składniki znajdujące się w zastosowanych podczas badania preparatach.
 • infekcja: rzadko, pobranie krwi może prowadzić do infekcji w miejscu, w którym próbka została pobrana. Jeśli po pobraniu krwi pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy skontaktować się z lekarzem lub personel medycznym.

Jakie dotkliwe są różne zakażenia?

Jeśli pobranie krwi nie jest przeprowadzone zgodnie z odpowiednimi środkami ostrożności lub przy użyciu niesterylnych narzędzi, istnieje ryzyko wystąpienia zakażenia.

Oto kilka przykładów zakażeń, które mogą wystąpić po pobraniu krwi:

 • zakażenie skóry: może wystąpić, jeśli nie zostanie zachowana czystość w miejscu pobrania krwi.
 • zakażenie krwi (sepsa): może wystąpić, jeśli zostanie zanieczyszczona próbka krwi.
 • zakażenie wirusowe: pobranie krwi może prowadzić do zakażenia wirusami takimi jak HIV lub WZW B i C, jeśli narzędzia pobierające krew nie są odpowiednio dezynfekowane.
 • zakażenie bakteryjne: może wystąpić, jeśli narzędzia pobierające krew nie zostaną odpowiednio zdezynfekowane lub jeśli pacjent ma skaleczenie w miejscu pobrania krwi.

Jest ważne, aby pobranie krwi było wykonane przez wykwalifikowany personel medyczny i było przeprowadzone zgodnie z odpowiednimi środkami ostrożności, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

Najczęstszym zakażeniem będzie wirusowe zapalenie wątroby typu B. Zatrzymać je może szczepienie, chociaż ono nie daje 100% centowej gwarancji.  Szczepienie jednak pozostaje najlepszym środkiem zapobiegawczym. W przypadku zakażenie wątroby wirusem typu C nie ma żadnych środków zapobiegawczych. Pozostaje wykonywanie badań skupiających się na rozwoju choroby. Kiedy nie można wykluczyć zakażenia wirusem HIV, należy jak najszybciej rozpocząć stosowanie chemioprofilaktyków. Są to środki antyretrowirusowe, których zadaniem jest niedopuszczenie do tego, aby wirus namnożył się, co doprowadziłoby do rozwoju choroby. Leki powinny zostać podane już w pierwszych godzinach po ekspozycji. Terapia trwa 28 dni lub do momentu otrzymania negatywnego wyniku na obecność wirusa w krwi pacjenta.

Jeśli zostali Państwo poszkodowani przez błędy medyczne, nasza Fundacja jest gotowa pomóc w dochodzeniu Państwa praw. Zapraszamy do kontaktu w sprawie konsultacji i przeanalizowania Państwa dokumentacji medycznej. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i chętnie pomożemy w uzyskaniu odpowiedniego odszkodowania i zadośćuczynienia. 

Zostaw dane, oddzwonimy i udzielimy Ci wsparcia