Logo
Fundacja Pomocy Ofiarom
Błędów Medycznych
+48 601 471 063
PN-PT 10:00-17:00

Sieć szpitali w pigułce.

mec. Jarosław Witkowski
21 sierpnia 2017

I stało się. Urzędnicy (nie rynek i nie pacjenci) zdecydowali, które szpitale trafią do sieci. Ostatnio na stronach Ministerstwa Zdrowia opublikowano listę ok. 730 szpitali które weszły do sieci. Co to dla nas oznacza? Już dziś widać dużą niepewność zarządzających szpitalami odnośnie planowania świadczeń medycznych. Szpitale nie widzą ile pieniędzy dostaną. W poprzednim systemie szpitale dostawały pieniądze za zrealizowane świadczenia a teraz? Teraz to właściwie nie wiadomo.

Jaki efekt?

Jeden ze znajomych dyrektorów szpitala powiatowego stwierdził wprost, będę szukał chorób współistniejących i odsyłał do szpitali wojewódzkich. Ucierpią więc ludzie starsi, bo choroby współistniejące w ich przypadku to standard.

Jeśli więc pacjent z zapaleniem płuc trafi do szpitala gdzie stwierdzona zostanie choroba współistniejąca ( np. będzie miał problemy kardiologiczne) to zapewne nie będzie przyjęty lecz odesłany. Zostanie odesłany, bo szpital nie będzie w stanie zapewnić opieki w zakresie procedur współistniejących. Nie wiedząc jakimi środkami dysponować będzie, szpital zwyczajnie będzie ograniczał w ten sposób ryzyko finansowe. Przyjmowane będą łatwe i jednoznaczne przypadki. Odesłany pacjent trafi do szpitala np. wojewódzkiego ale najpierw prawdopodobnie ustawi się w długiej kolejce oczekujących.

Dziś chory pacjent był przyjmowany tam gdzie się zgłosił, jednak za chwilę zgodnie z zasadami reformy to się zmieni.

Zostaw dane, oddzwonimy i udzielimy Ci wsparcia