Cesarskie cięcie wykonuje się wyłącznie wtedy, gdy istnieją wyraźne wskazania lekarskie związane ze zdrowiem matki lub dziecka. Cesarskie cięcie jest bowiem operacją chirurgiczną, która niesie za sobą szereg powikłań. Najczęściej cesarskie cięcie jest wykonywane z powodu zagrażającej zamartwicy wewnątrzmacicznej płodu — bezpośredniego zagrożenia jego życia spowodowanego niedotlenieniem.
Jednym ze wskazań do wykonania cesarskiego cięcia jest ryzyko wypadnięcia pępowiny.
Czym jest wypadnięcie pępowiny?
Jest to poważne powikłanie w czasie porodu, które zagraża życiu i zdrowiu płodu. Polega na przedostaniu się pępowiny przez ujście szyjki macicy przed lub wraz z częścią przodującą płodu. Wypadnięcie pępowiny to właśnie zawinięcie pępowiny przed porodem, które stanowi wskazanie do wykonania jak najszybciej cesarskiego cięcia.
Najkorzystniejsze dla płodu jest natychmiastowe wykonanie cesarskiego cięcia przed pełnym rozwarciem szyjki macicy.
Ryzyko wypadnięcia pępowiny
Wypadnięcie pępowiny jest powikłaniem wyjątkowo rzadkim. Do czynników ryzyka zalicza się:
- Zaburzenia położenia i ułożenia płodu — w tych przypadkach część przodująca płodu nie wypełnia całkowicie kanału rodnego i umożliwia przedostanie się pępowiny,
- Ciąża mnoga — zwłaszcza gdy drugi bliźniak ma nieprawidłowe położenie lub gdy następuje przedwczesne odklejenie łożyska,
- Niska masa urodzeniowa — gdy płód waży mniej niż 2500 g,
- Wielodzietność — kobieta rodziła już co najmniej czworo dzieci
- Manipulacje położnicze — mogą spowodować nagłe zmiany ciśnienia w jamie macicy i przemieszczenie pępowiny,
- Wielowodzie — objętość płynu owodniowego przekracza 2000 ml, co może być spowodowane przez niektóre choroby matki lub płodu,
- Wady rozwojowe lub blizny macicy — mogą zaburzać prawidłowe położenie i ułożenie płodu lub zmniejszać elastyczność macicy,
- Długa i cienka pępowina — może łatwiej się przesunąć przez ujście szyjki macicy,
- Spontaniczne przerwanie błon płodowych — gdy następuje gwałtownie i z dużym ciśnieniem, może spowodować wydostanie się pępowiny wraz z wodami płodowymi.
Objawy wypadnięcia pępowiny
Jawne wypadnięcie pępowiny następuje, gdy pępowina znajduje się pod częścią przodującą płodu i jest widoczna lub wyczuwalna w badaniu wewnętrznym. Do ukrytego wypadnięcia pępowiny dochodzi, jeśli pępowina znajduje się pomiędzy częścią przodującą a miejscem jej zetknięcia z miednicą i nie jest wyczuwalna w badaniu wewnętrznym. Jeżeli sytuacja taka ma miejsce przed pęknięciem błon płodowych, to mamy do czynienia z przodowaniem pępowiny.
Wypadnięcie pępowiny powinno być przewidywane w każdym przypadku zaburzeń rytmu serca dziecka, występującego po pęknięciu błon płodowych. Najczęstszą nieprawidłowością jest bradykardia, czyli spowolnienie akcji serca poniżej 110 uderzeń na minutę.
Istnienie ryzyka wypadnięcia pępowiny jest wskazaniem do wdrożenia działań ratunkowych, a nawet wykonania cesarskiego cięcia, które zazwyczaj jest jedynym wyjściem pomocy w uratowaniu dziecka. Pierwszym działaniem, jakie należy podjąć jest powiadomienie zespołu położniczego o wypadnięciu pępowiny i konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia.
Odszkodowanie za brak przeprowadzenia cesarskiego cięcia
Chociaż wypadnięciu pępowiny nie da się w pełni zapobiec, można opanować ten stan, a tym samym uratować życie dziecka. W przypadku wystąpienia czynników uzasadniających ryzyko wypadnięcia pępowiny lekarz powinien podjąć decyzję o cesarskim cięciu. Za takie działanie poszkodowanym przysługuje odszkodowanie za błąd medyczny, którego można było uniknąć poprzez podjęcie należytej interwencji. Zwlekanie z przeprowadzeniem cesarskiego cięcia podczas wypadnięcia pępowiny jest poważnym błędem medycznym, przez który dziecko może umrzeć lub mierzyć się z problemami neurologicznymi do końca swojego życia.
Błędy okołoporodowe to bardzo skomplikowane zagadnienie i istotne może okazać się wsparcie odpowiedniego specjalisty. Od Państwa wiadomości prawnej i determinacji w dużej mierze zależy efektywność dochodzenia sprawiedliwości oraz możliwości uzyskania rekompensaty.