Logo
Fundacja Pomocy Ofiarom
Błędów Medycznych
+48 601 471 063
PN-PT 10:00-17:00

Operacja ślinianki – porażenie nerwu twarzowego

FPOBM
23 grudnia 2022

Nieleczone ślinianki będą dokuczać nam cały czas – jest to bardzo uciążliwa przypadłość wywołująca stały dyskomfort oraz ból.  Najczęstszymi schorzeniami są stany zapalne czy kamice, a nawet mogą wystąpić również nowotwory ślinianek. Problemy takie mogą mieć różne podłoże – jak na przykład zła higiena jamy ustnej. Jedną z najczęstszych chorób ślinianek jest tak zwana ”świnka”. 

Niestety w przypadku nieleczonej ślinianki będzie konieczny zabieg. Operacja ślinianki polega na usunięciu lub częściowym usunięciu gruczołu ślinowego. W przypadku porażenia nerwu twarzowego przy operacji, zwanym również parestezją twarzy, może wystąpić trudność w kontrolowaniu ruchów twarzy lub osłabienie mięśni. Nerw twarzowy jest odpowiedzialny za kontrolowanie mięśni twarzy, dlatego jego porażenie może prowadzić do trudności w mówieniu, jedzeniu, uśmiechaniu się i kontrolowaniu wyrazu twarzy. Porażenie nerwu twarzowego jest rzadkim, lecz poważnym powikłaniem po operacji ślinianki.

Kiedy konieczna jest operacja?

Zależy to od każdego przypadku indywidualnie. Najczęściej operacje są wykonywane, gdy problem jest nawracający, gdy doszło do infekcji albo w przypadku wystąpienia nowotworu. Nowotwory ślinianek w 4 na 5 przypadków są to na szczęście nowotwory łagodne. W przypadku zaawansowanych nowotworów konieczne będzie usunięcie całej ślinianki, natomiast w przypadku tych mniej złośliwych usuwa się jedynie część zainfekowaną.

Operacja ślinianki jest stosowana w leczeniu różnych chorób gruczołów ślinowych. Niektóre z przyczyn, dla których może być konieczna operacja ślinianki to:

  • guzy gruczołów ślinowych: guzy gruczołów ślinowych mogą być złośliwe lub łagodne, mogą być również pierwotne lub wtórne.
    • guzy pierwotne gruczołów ślinowych są rzadkie, ale guzy wtórne, takie jak nowotwory złośliwe z innych części ciała, mogą się przenieść do gruczołów ślinowych.
  • przewlekłe zapalenie gruczołu ślinowego: przewlekłe zapalenie gruczołu ślinowego jest przewlekłą infekcją gruczołów ślinowych, która może powodować zwłóknienie, zwężenie przewodów gruczołu ślinowego, a nawet blokadę przepływu śliny.
  • obstrukcja przewodów gruczołów ślinowych: w wyniku zwężenia lub blokady przewodów gruczołów ślinowych, zaburzony jest przepływ śliny. Może to powodować powstawanie zrostów, kamieni, guzów i innych zmian, które utrudniają przepływ śliny.
  • choroby autoimmunologiczne: niektóre choroby autoimmunologiczne, takie jak Sjogrena, które mogą prowadzić do zapalenia gruczołów ślinowych.

Jak widać z powyżej opisanych przykładów – operacja ślinianki może być konieczna w przypadku różnych chorób gruczołów ślinowych. Jednakże najlepiej udać się w tej sytuacji do lekarza, który po dokładnym badaniu i ocenie stanu pacjenta, będzie mógł podjąć decyzję, czy operacja jest konieczna.

Ciekawostka – Choroba Sjogrena jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje zapalenie gruczołów wydzielniczych, w tym gruczołów ślinowych i gruczołów lacrimales (gruczołów łzowych). Skutkuje to suchością w ustach i oczach oraz trudnościami w mówieniu i połykaniu.

Warto wiedzieć

W dzisiejszych czasach istnieje metoda tak zwanej sialoendoskopii. Co to oznacza w praktyce?  Dzięki temu nie wykonywane są niekonieczne nacięcia skórne, co minimalizuje ryzyko porażenia nerwu twarzowego.

Za co odpowiada nerw twarzowy?

Nerw twarzowy unerwia mięśnie mimiczne twarzy. Odpowiada za odbiór doznań smakowych z przednich 2/3 języka. Prowadzi włókna przywspółczulne, odpowiadające za kontrolowanie wydzielania śliny. Zadaniem nerwu twarzowego jest ruchowe unerwienie mięśni mimicznych, a także mięśni szyi i wewnętrznych mięśni ucha. Unerwia on także skórę małżowiny usznej i fragment skóry za uszami. Nerw twarzowy jest odpowiedzialny za ruchy mięśni twarzy, takie jak uśmiechanie się, mrużenie oczu, zwijanie warg, mówienie i połykanie. Nerw twarzowy jest podzielony na cztery części: rdzeń przedni, rdzeń boczny, rdzeń tylny i gałąź czaszkową. Każda z tych części odpowiada za kontrolę różnych mięśni twarzy.

Czym jest porażenie nerwu twarzowego i jakie są jego objawy?

Porażenie nerwu twarzowego, znane także jako porażenie Bella, to osłabienie lub paraliż mięśni twarzy. Może się przejawiać np. w ”opadaniu” kącika ust czy np. problemów z niedomykaniem powiek. Takim objawom towarzyszy również uczucie bólu uszy, czy zdrętwiały język. 

Porażenie nerwu twarzowego jest to stan, w którym nerw twarzowy nie działa prawidłowo. Może to prowadzić do osłabienia lub utraty kontroli nad mięśniami twarzy, co skutkuje trudnościami w mówieniu, jedzeniu, uśmiechaniu się i kontrolowaniu wyrazu twarzy. Porażenie nerwu twarzowego może być tymczasowe lub trwałe i może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak choroby, urazy lub chirurgia. Leczenie zależy od przyczyny i stopnia porażenia i może obejmować rehabilitację, terapię mowy, elektrostymulację nerwu twarzowego i rekonstrukcję twarzy.

Porażony nerw leczymy farmakologicznie, za pomocą leków. Porażenie może także wywołać infekcję wirusową przy której należy stosować dodatkowe leki. Zalecane dodatkowo są suplementy z grupy B. 

Jakie są prognozy? Zależy to od stopnia uszkodzenia nerwu i przyczyny uszkodzenia.

Porażenie nerwu twarzowego a operacja ślinianki

Porażenie nerwu twarzowego jest rzadkim powikłaniem po operacji ślinianki, ale ryzyko porażenia nerwu twarzowego jest nieco większe u pacjentów z guzami gruczołu ślinowego niż u pacjentów z przewlekłym zapaleniem gruczołu ślinowego. Leczenie porażenia nerwu twarzowego po operacji ślinianki jest skomplikowane i różni się w zależności od stopnia i trwałości porażenia. Rehabilitacja i terapia są kluczowe dla odzyskania funkcji twarzy po porażeniu nerwu twarzowego. Rehabilitacja może obejmować ćwiczenia twarzy, które pomagają wzmocnić mięśnie twarzy i przywrócić ruchliwość, a także terapię mowy, aby pomóc pacjentowi w mówieniu i jedzeniu.

Przy błędzie lekarskim, możemy dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia. Brzmią podobnie, ale różnica jest duża.

Gdzie pacjent może szukać pomocy?

Kluczem dla uzyskania kompensacji jest praca z fachowym prawnikiem. Pod wpływem emocji towarzyszącym osobistym tragediom, trudno jest samemu bronić swoich praw.

Nasza fundacja pomoże w dochodzeniu Państwa praw w związku z błędami medycznymi.

Zapraszamy do kontaktu, przeprowadzimy konsultacje i analizę dokumentacji medycznej.

Program

Zostaw dane, oddzwonimy i udzielimy Ci wsparcia