Logo
Fundacja Pomocy Ofiarom
Błędów Medycznych
+48 601 471 063
PN-PT 10:00-17:00

Brak przeprowadzenia badania USG przed porodem

FPOBM
6 sierpnia 2024

Błąd przy porodzie to błąd medyczny, który zdarzył się w okresie okołoporodowym i jest efektem niezastosowania się personelu medycznego, w tym ginekologa i położnej do przyjętych procedur postępowania w trakcie ciąży, jak również w trakcie porodu. Taki błąd może skutkować nawet śmiercią matki, bądź dziecka w wyniku różnych powikłań.

Błędem takim będzie m.in. niewykonanie cesarskiego cięcia mimo wskazań medycznych, opóźnianie wykonania cesarskiego cięcia, niewykonanie badania USG przed porodem, gdy były wskazania do wykonania cesarskiego cięcia, zaniedbanie monitorowania stanu zdrowia matki i dziecka w trakcie porodu.

Kiedy należy wykonać badanie USG ciąży?

Pierwsze badanie może być wykonane przed 11 tygodniem, najczęściej w celu potwierdzenia ciąży, gdy pacjentka zgłosi się do lekarza. Obowiązkowe badania powinny się odbyć między 11 a 14 tygodniem ciąży, a potem pomiędzy 18 a 22 oraz 28 a 32 tygodniem ciąży.

Jeżeli nie dojdzie do porodu przed planowanym terminem, obowiązkowe jest wykonanie badania USG po ukończeniu 40 tygodnia ciąży. Ze względu na całkowite bezpieczeństwo badania dla matki i dziecka, jego nieinwazyjność i bezbolesność, USG ciąży może być wykonywane częściej, czasami nawet podczas każdej wizyty kontrolnej.

Wykonanie badania USG przed porodem pozwala zmniejszyć ryzyko powikłań okołoporodowych. Możliwe jest sprawdzenie położenia płodu, a jeżeli jest to położenie miednicowe, to zalecane jest wykonanie cesarskiego cięcia. Położenie miednicowe wiąże się ze zwiększoną umieralnością i chorobowością w okresie okołoporodowym. Poród zabiegowy w takim ułożeniu jest możliwy pod warunkiem, że kobieta jest wieloródką, a masa płodu nie przekracza 3500 g. Przy czym przed podjęciem decyzji co do sposobu rozwiązania należy bezwzględnie wykonać badanie USG uwzględniające ocenę ułożenia główki płodu, która musi być przygięta. Badania USG wykonane w czasie ciąży nie mają w takiej sytuacji żadnego znaczenia, gdyż do dnia porodu położenie płodu może się zmieniać.

Podczas badania USG lekarz ocenia stan zdrowia płodu oraz opór przepływu krwi w tętnicy pępowinowej, środkowej mózgu. Określa stopień dojrzałości łożyska przyszłej mamy i objętość jej wód płodowych. Starzejące się łożysko i zbyt mała ilość wód płodowych mogą zagrażać dziecku i być istotnym argumentem do decyzji o wywołaniu porodu przez personel medyczny.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 23 lutego 2017 roku (sygn. akt I ACa 1024/16)

Ze stanu faktycznego w niniejszej sprawie wynika, że powódka zgłosiła się do szpitala z bólem brzucha i gorszym samopoczuciem. Lekarz ginekolog stwierdził położenie miednicowe płodu, jednak nie podjął decyzji o przeprowadzeniu badania USG celem dokonania oceny przygięcia główki i masy płodu. Zadecydował o kontynuowaniu porodu siłami natury, mimo że można było wykonać badanie USG. Córka powódki urodziła się w stanie bardzo ciężkim, wiotka, nie wykazywała reakcji na bodźce. Została umieszczona w inkubatorze i podano jej tlen. Dziecko ważyło około 2300 g. W czasie pobytu w szpitalu stwierdzono encefalopatię niedotleniowo-niedokrwienną, zaburzenia napięcia mięśniowego i zamartwicę ciężkiego stopnia, opóźnienie rozwoju psychoruchowego, a także ubytek przegrody przedsionkowej.

Biegli stwierdzili, że przed porodem pacjentka powinna mieć wykonane badanie USG, ponieważ poinformowała personel, że płód jest ułożony miednicowo. Badanie było niezbędne w celu określenia dalszych działań związanych ze sposobem rozwiązania ciąży. Ponadto podczas akcji porodowej lekarka nie kontrolowała stanu pacjentki, pojawiła się na Sali porodowej dopiero po 6 godzinach od ostatniej obserwacji. Nie została również podjęta decyzja o wykonaniu zabiegu cesarskiego cięcia, co pozwoliłoby na zminimalizowanie ryzyka.

Szpital za błędy popełnione przez lekarkę przyjmującą poród musiał zapłacić na rzecz dziecka 700 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Wysokość ta wynika z faktu, że dziecko na skutek nieprawidłowo przeprowadzonego porodu doznało ciężkiego niedotlenienia centralnego układu nerwowego. Sąd nie miał wątpliwości, że powyższe nieprawidłowe decyzje spowodowały, że dziecko urodziło się w stanie niedotlenienia okołoporodowego. Okołoporodowe niedotlenienie mózgu skutkuje trwałymi zaburzeniami czynności układu nerwowego. Dziewczynka musi być stale poddawana rehabilitacji i terapii wspomagającej. Skutki niedotlenienia będzie odczuwała do końca życia.

Odszkodowanie za brak wykonania badania USG przed porodem

W sytuacji braku wykonania lub braku zlecenia wykonania USG przed porodem możliwe jest dochodzenie odszkodowania za wydatki poniesione na zapewnienie opieki medycznej, w tym koszty dojazdów na wizyty lekarskie, rehabilitację, badania oraz sprzęt służący do rehabilitacji. Możliwe jest dochodzenie także zadośćuczynienia, które jest wypłacane jednorazowo za ból i cierpienie wywołane błędem.

Możliwość dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia jest uzależniona od przedstawienia dokumentacji medycznej obejmującej ciążę oraz pobyt w szpitalu przed porodem, oraz po nim. Jeśli po porodzie zostały podjęte kroki, które miały na celu walkę o zdrowie osoby poszkodowanej, warto zbierać wszystkie paragony, wyniki przeprowadzonych badań, recepty itd.

Zostaw dane, oddzwonimy i udzielimy Ci wsparcia