Logo
Fundacja Pomocy Ofiarom
Błędów Medycznych
+48 601 471 063
PN-PT 10:00-17:00

Leczenie implantologiczne: podstawowe informacje i możliwe powikłania

FPOBM
31 grudnia 2022
Leczenie implantologiczne: podstawowe informacje

Implant zębowy to struktura umożliwiająca odtworzenie utraconego zęba. Oferta protetyczna jest dziś bardzo szeroka i różnorodna, a możliwości jakie daje pozwalają na osiągnięcie doskonałych efektów.

Nie jest to jednak dziedzina wolna od błędów i komplikacji. Powikłania związane z implantoprotetyką mogą wynikać zarówno z wad konstrukcyjnych implantu, jak i z błędu lekarza, który nieprawidłowo wykonany implant zdecydował się zamontować u pacjenta lub zrobił to w sposób niezgodny ze sztuką lekarską. 

Implanty zębowe – kiedy?

Implanty stomatologiczne (implanty zębowe) to rozwiązanie dla osób, które – z różnych przyczyn, utraciły naturalne uzębienie. Powodem bywa wyniszczenie zębów przez próchnicę (a co za tym idzie konieczność ich usunięcia), nieleczona paradontoza, niewykształcone zawiązki zębowe, czy całkowity brak uzębienia.

Implant jest rozwiązaniem stosowanym zarówno w przypadku utraty jednego zęba, jak i w sytuacjach, gdy konieczna jest odbudowa większej części zgryzu.

W bardziej złożonych przypadkach stosuje się jednak całe konstrukcje protetyczne – kilka implantów zębowych, które stają się podstawą dla tzw. mostów, czyli struktur łączących. Pełna proteza górna lub dolna oznacza najczęściej konieczność założenia od dwóch do czterech implantów. 

Im bardziej inwazyjna metoda protetyczna jest stosowana oraz im większy zakres prac jest wykonywany, tym bardziej rośnie ryzyko wystąpienia powikłań. 

Wybór odpowiedniego stomatologa

Decydując się na leczenie protetyczne warto dokonać świadomego, właściwego wyboru stomatologa, który ma przeprowadzić nasze leczenie.

To do stomatologa należy bowiem wybór odpowiedniej metody leczenia spośród szerokiego wachlarza różnego rodzaju implantów zębowych.

Stomatolog winien w każdym przypadku kierować się swoim doświadczeniem, ale także uwzględniać oczekiwania pacjenta. Ważna jest budowa anatomiczna kości i struktura uzębienia, ale nie bez znaczenia pozostają też możliwości finansowe pacjenta oraz jego wymagania dotyczące estetyki implantów.

Wybór doświadczonego stomatologa znacznie zwiększa nasze szanse na powodzenie leczenia implantoprotetycznego. Dotyczy to nie tylko uniknięcia powikłań, lecz przede wszystkim doświadczenia postępowania w przypadku ich wystąpienia. 

Leczenie implantoprotetyczne: przeciwwskazania

Niestety leczenie implantoprotetyczne jest stosunkowo inwazyjne, a w związku z tym istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania implantów zębowych.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża, przede wszystkim ze względu na ryzyko powikłań. Również osoby chorujące na cukrzycę, w przypadku, gdy glikemia jest nieustabilizowana, nie powinny poddawać się leczeniu implantologicznemu. Cukrzyca sama w sobie nie jest przeciwskazaniem do leczenia, jednak nieustabilizowana cukrzyca, gdzie występują częste i znaczne wahania poziomu cukru we krwi może prowadzić do znacznego pogorszenia procesu gojenia się ran. W związku z tym wszczepienie implantu może okazać się niebezpieczne i prowadzić do trudnych do wyleczenia powikłań, w tym zakażeń.

Osoby cierpiące na choroby psychiczne, schorzenia szpiku kostnego, wady serca, chorobę Parkinsona, powinny skonsultować się ze specjalistą przed podjęciem decyzji o leczeniu protetycznym. Implantów zębowych nie stosuje się natomiast w ogóle u osób zmagających się z nowotworami.

Jednym z najważniejszych przeciwwskazań jest nieukończony proces wzrostu kości szczęki. Kości szczęki rozwijają się do 16–17 roku życia, a ingerencja protetyczna przed zakończeniem procesu ich wzrostu może okazać się nie tylko nieskuteczna, ale i szkodliwa. Podobnie w przypadkach, gdy leczenie może utrudniać budowa szczęki (np. zbyt mała wysokość lub szerokość) czy np. zatok przynosowych, próba leczenia implantologicznego może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Wszelkie schorzenia, urazy i stany zapalne błon śluzowych w miejscu, w którym planowany jest implant również uniemożliwiają jego wykonanie – w tych przypadkach jest to jednak zazwyczaj jedynie tymczasowa przeszkoda.

Powikłania: rodzaje

Najczęstszym nieprzyjemnym skutkiem zabiegu jest dyskomfort, czasami zasinienie i opuchlizna tkanek. Stosunkowo często pacjenci odczuwają także ból oraz obrzęk. W większości przypadków wystarczającą reakcją na tego typu dolegliwości są jednak leki przeciwbólowe, a po kilku dniach dolegliwości ustają.

Poważniejsze powikłania związane z implantami stomatologicznymi można podzielić na grupy skupione wokół kilku możliwych źródeł problemów. 

Powikłania mogą wynikać z problemów związanych z implantami (a zatem źródło powikłania powstało już w pracowni protetycznej na etapie wykonawstwa protezy, implantu) oraz z problemów związanych z samą protetyką (błąd medyczny lekarza lub np. brak odpowiedniej kontroli technicznej montowanego implantu).

Wyróżnia się także tak zwane „powikłania wspólne” – z nie do końca możliwą do określenia przyczyną ich powstania.

Powikłania wynikające z nieprawidłowego wykonania protezy

Implant wstawiany w miejsce brakującego zęba powinien być idealnie dopasowany do pacjenta. Zdarza się jednak, że w wyniku zaniechań lub błędów po stronie pracowni protetycznej już na etapie wykonawstwa protezy dojdzie do jej niewłaściwego uformowania. Jeżeli na wadliwość implantu nie zwróci uwagi wszczepiający go lekarz – po pewnym czasie można spodziewać się wystąpienia powikłań

Powikłania związane z nieprawidłowym kształtem pracy protetycznej wiążą się najczęściej z brakiem możliwości prawidłowej pielęgnacji protezy przez pacjenta. Podcienia, wydłużane szyjki, zblokowane miejsca na brodawki dziąsłowe – są to miejsca, których pacjent nie jest w stanie prawidłowo oczyścić. 

W efekcie powstaje stan zapalny wokół implantów. Pacjent musi poddać się kolejnym zabiegom „naprawczym”, np. przebudowie stref dziąsłowych, tak, aby miał możliwość utrzymania prawidłowej higieny wokół implantów. 

Odszkodowanie za błąd i powikłania po wstawieniu implantów

W każdym przypadku, o ile jest to zawinione przez pracownię protetyczną czy stomatologa, sprzeczne ze sztuką oraz doprowadziło do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, istnieje możliwość dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

Ponieważ sprawy związane z leczeniem implantoprotetycznym to z reguły skomplikowane stany faktyczne i złożona problematyka techniczno-medyczna, warto powierzyć je specjalistom z dziedziny prawa medycznego.

Fundacja Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych oferuje kompleksową analizę prawno-medyczną dokumentacji spraw z zakresu implantologii i protetyki. Przedstawimy państwu możliwe ścieżki prawne, a nasi prawnicy dołożą wszelkich starań, by postępowania z zakresu roszczeń odszkodowawczych zakończyły się uzyskaniem satysfakcjonującego odszkodowania. Skontaktuj się z Fundacją już dziś! 

Zostaw dane, oddzwonimy i udzielimy Ci wsparcia