Logo
Fundacja Pomocy Ofiarom
Błędów Medycznych
+48 601 471 063
PN-PT 10:00-17:00

Problemy kardiologiczne

FPOBM
31 grudnia 2022

Jak już powszechnie wiadomo – kardiologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego. Lekarz wyspecjalizowany w dziedzinie kardiologii zajmuje się diagnozowaniem wad wrodzonych i nabytych. Poza tym analizuje i przeprowadza badania EKG, echokardiografię czy echo serca – w celu ustalenia i przygotowania odpowiedniego leczenia i rehabilitacji. Tak przygotowany program dla pacjenta, mógłby pomóc mu z takim problemem łatwiej sobie poradzić.

Problemy kardiologiczne niosą za sobą szereg konsekwencji i obowiązek stałej kontroli. Wiele osób bagatelizuje nawet najmniejsze objawy, które mogą świadczyć o jakichkolwiek zaburzeniach w pracy serca. A takie objawy mogą wystąpić niezależnie od wieku – co też należy mieć na uwadze. Dlatego ważne są badania krwi przynajmniej raz do roku, mierzenie ciśnienia i kontrolowanie swojego zdrowia.

Choroby serca są niezwykle poważnym problemem, zwłaszcza wśród osób u których występują: miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, zawał.

Objawy świadczące o chorobie serca lub problemach kardiologicznych

Wśród najczęstszych objawów świadczących o chorobie serca można wymienić:

 1. ciśnienie krwi, zwłaszcza wysokie ciśnienie krwi powinno wzbudzić w nas niepewność tym bardziej jeżeli jest ono niebezpiecznie wysokie i utrzymuje się już kilka dni
 2. bezdech senny i problemy z oddychaniem
 3. zawroty głowy, które mogą świadczyć o tym, że serce nie pompuje wystarczającej ilości utlenionej krwi do mózgu
 4. zmęczenie
 5. ból w klatce piersiowej, który trwa nie więcej jak 15 minut i zaczyna się w klatce piersiowej a następnie promieniuje do ramion, szyi lub żuchwy

Ponadto można wyróżnić objawy skórne, które mogą świadczyć o chorobie sercowo-naczyniowej:

 • widoczne, rozszerzone naczynia krwionośne
 • plamica, sinica, wybroczyny i bolesne czerwone guziki (na stopach, udach, pośladkach czy nawet plecach)
 • pajączki, czyli poszerzone żyłki, itp.
 • plamy pod paznokciami
 • utrata owłosienia
 • nagły przyrost masy ciała

Skala SCORE (systematic Coronary Risk Evaluation) – to skala, którą lekarze stosują w ocenie ryzyka sercowo-naczyniowego. Skala ta bierze pod uwagę wiek, płeć, skurczowe ciśnienie krwi, stężenie cholesterolu całkowitego i to czy pacjent pali czy nie. Poza tym wśród czynników ryzyka znajdują się też otyłość, nadciśnienie, infekcje wirusowe i schorzenia autoimmunologiczne, cukrzyca czy nieprawidłowe stężenie lipidów i lipoprotein.

Powikłania chorób serca

Najczęstszym powikłaniem chorób serca są:

 • udar mózgu – zwłaszcza w przypadku migotania przedsionków (np. na podłożu reumatycznej wady zastawkowej);
 • omdlenia i encefalopatia (przewlekłe lub trwałe uszkodzenia mózgu);
 • otępienia – na przykład naczyniopochodne, które wiąże się z powstawaniem ognisk niedokrwiennych mózgowia. W konsekwencji może wystąpić niedrożność naczyń;
 • zawroty głowy – ich konsekwencją może być zbyt słaby przepływ w mózgu.

Serce pracuje nieprzerwanie przez całe nasze życie, dlatego tak ważne jest to, żeby o nie dbać. Co można zrobić, żeby pomóc naszemu sercu? Takich porad możemy znaleźć w internecie bardzo dużo. 

Wśród najważniejszych można wyróżnić:

 • częste ćwiczenia – wystarczy nawet wyjść jeden przystanek wcześniej i przejść ten kawałek na piechotę
 • lepsze nawyki żywieniowe – nikt nie mówi o całkowitej zmianie diety, ale można ją wzbogacić o częstsze picie wody, spożywanie warzyw, zbilansowanie niektórych potraw itp.
 • redukcja stresu – według naukowców wystarczy nawet 20 minut, żeby zredukować stres (na przykład poprzez spacer, spokojny oddech, medytację czy cokolwiek innego co pomoże Ci sobie poradzić z jego nadmiarem)
 • dobra higiena jamy ustnej – co może niektórych zdziwić to choroba dziąseł może prowadzić właśnie do zwiększenia szansy na chorobę serca.

Zła diagnoza – błąd lekarza

Niestety zdarzają się sytuacje, gdzie lekarz błędnie zdiagnozuje lub nie zdiagnozuje wcale wady serca. Co w tym przypadku należy zrobić?

Prawem pacjenta jest otrzymanie świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej. Zgodnie z prawem błędna diagnoza lekarza powinna być objęta odpowiednią rekompensatą w postaci odszkodowania. Przede wszystkim ze względu na to, że zła diagnoza jest pogwałceniem praw pacjenta.

Program

Zostaw dane, oddzwonimy i udzielimy Ci wsparcia