Logo
Fundacja Pomocy Ofiarom
Błędów Medycznych
+48 601 471 063
PN-PT 10:00-17:00

Usuwanie ósemek – błędy lekarskie

FPOBM
2 grudnia 2022

Ósme zęby

Ósme zęby, zwane też zębami mądrości, pojawiają się zazwyczaj między 15 a 25 rokiem życia. Te zęby nie odgrywają istotnej roli w uzębieniu człowieka i nie pomagają w spożywaniu pokarmów. Jednak są one bardzo problematyczne ze względu na swoje położenie w głębi jamy ustnej – co sprawia, że trudno je dokładnie oczyścić. To może prowadzić do próchnicy, która może rozprzestrzenić się na inne zęby.

Bardzo często zdarza się tak, że ósemki rosną nieprawidłowo co sprowadza się do tego, że:

  • zęby te mogą uciskać na inne zęby, co może prowadzić do bólu zębów i dziąseł, a także do zmian w ustawieniu zębów.
  • ósemki często rosną pod złym kątem, co utrudnia ich higienę i zwiększa ryzyko próchnicy. Z tego powodu, są one często bardziej podatne na choroby dziąseł i próchnicę, co może prowadzić do konieczności usunięcia tych zębów.

Stomatolodzy często zalecają usunięcie ósemek, nawet wtedy, gdy jest możliwe ich leczenie kanałowe, ponieważ te zęby są trudne do utrzymania w czystości i mogą być przyczyną próchnicy.

Jak przebiega zabieg usunięcia ósmych zębów?

Zabieg usunięcia ósemek jest zwykle przeprowadzany przez stomatologa lub chirurga stomatologicznego. Przed zabiegiem pacjent jest znieczulany miejscowo lub ogólnie, w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta i decyzji lekarza. Sam zabieg polega na chwytaniu zęba przez lekarza specjalnymi kleszczami i jego ruchomymi ruchami uwolnienia go z zatrzymania w kości. Często konieczne jest rozcięcie skóry w celu uzyskania dostępu do zęba. Po usunięciu zęba, lekarz zakłada opatrunek i zaleca pacjentowi odpowiednią opiekę pooperacyjną. Czas trwania zabiegu różni się w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta, ale zwykle trwa on od kilku minut do godziny.

W trakcie zabiegu najczęściej przeprowadza się mechaniczne dłutowanie zęba. W jego trakcie usuwa się materię tworzącą ósemkę, która odsłania dziąsło oraz wystający zeń korzeń zęba. W trakcie zabiegu ząb jest często kruszony na pomniejsze części. Zabieg ten pozwala na jego całkowite usunięcie z zajmowanego miejsca. Warto wspomnieć, że zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub częściowym.

Niestety jest on na tyle skomplikowany, że powikłania po nim są dość częste. Do powikłań zalicza się najczęściej: szczękościsk, krwawienie czy opuchlizna. Obrzęk policzka i problemy z otwieraniem ust dające nam wygląd ”chomiczy” powinny ustąpić po dwóch dniach. 

Jakie są możliwe powikłania po chirurgicznym usuwaniu ósemek?

Niektóre możliwe powikłania po chirurgicznym usunięciu ósemek to infekcja, krwawienie, ból, utrata czucia w okolicy operowanej, trudności w oddawaniu moczu, problemy z erekcją u mężczyzn oraz trudności z oddawaniem stolca. Powikłania te zwykle są tymczasowe i ustępują po kilku tygodniach lub miesiącach po operacji. W niektórych przypadkach, jednak, może być konieczna dodatkowa interwencja medyczna.

Niestety zabieg usuwania ósemek ma to do siebie, że jest na tyle skomplikowany, że powikłania po nim są dość częste. Obrzęk policzka i problemy z otwieraniem ust dające nam wygląd ”chomiczy” powinny ustąpić po dwóch dniach. Zawsze ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed operacją i po operacji, aby monitorować stan i ewentualne powikłania.

Suchy zębodół

Suchy zębodół jest częstym powikłaniem po usunięciu ósemki. W przypadku braku odpowiedniego leczenia choroby przyzębia przed zabiegiem, utrata tkanki dziąsłowej może się pogłębiać po usunięciu ósemki. Jest to spowodowane tym, że po usunięciu ósemki, tkanka dziąsłowa jest bardziej narażona na działanie patogenów, ponieważ nie ma już ochrony ze strony korzenia zęba. Dlatego ważne jest, aby pacjent był odpowiednio przygotowany do zabiegu oraz aby leczenie przyzębia zostało wykonane przed usunięciem ósemki. W przypadku wystąpienia suchych zębodołów po usunięciu ósemki, leczenie polega na leczeniu przyzębia i regularnych wizytach kontrolnych u dentysty.

Po zabiegu usunięcia zębów mądrości

Po usunięciu zębów mądrości, pacjent może odczuwać ból, obrzęk i trudności w połykaniu. Lekarz może przepisać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, aby pomóc w radzeniu sobie z tymi objawami. Pacjent powinien również unikać jedzenia twardych i ostrych potraw przez kilka dni po zabiegu, aby zapobiec uszkodzeniu dziąseł i ułatwić gojenie. Pacjent powinien także przestrzegać zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej, aby zapobiec infekcjom. Okres powrotu do zdrowia po usunięciu zębów mądrości może trwać od kilku dni do kilku tygodni w zależności od indywidualnego przypadku.

Błędy lekarskie

W tak delikatnym zabiegu zdarzają się błędy. Lekarz może bardzo łatwo dodatkowo naruszyć dziąsła i doprowadzić do dużego bólu. Na szczęście takich blizn nie widać. Ale może dojść do poważniejszych błędów – na przykład zdarzyła się sytuacja, gdzie żuchwa jednej z pacjentek została połamana przez nieudolnego stomatologa. Dlatego tak ważny jest dobór lekarza. Na zdrowiu nie warto oszczędzać a błędy nieudolnego lekarza mogą nam się odbijać przez bardzo długi czas.

Co robić w przypadku błędów przy usuwaniu zębów?

W przypadku błędów przy usuwaniu zębów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który wykonał zabieg. Lekarz powinien przeprowadzić ocenę stanu zdrowia pacjenta i zdecydować, czy konieczne jest wykonanie dodatkowych zabiegów lub leczenia. W zależności od sytuacji, lekarz może skierować pacjenta na konsultację z innym specjalistą, takim jak chirurg szczękowy lub endodonta (to lekarz stomatolog specjalizujący się w leczeniu chorób i urazów miazgi zęba oraz jego kanałów). Jeśli błąd był spowodowany niedbalstwem lub nieodpowiednią opieką medyczną, pacjent może mieć prawo do ubiegania się o odszkodowanie.

W przypadku błędów medycznych podczas usuwania zębów, ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki, aby skutecznie bronić swoich praw. Fundacja Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych oferuje swoją pomoc w dochodzeniu praw pacjentów poszkodowanych przez błędy medyczne. Zapraszamy do kontaktu, aby przeprowadzić bezpłatną konsultację i analizę dokumentacji medycznej. 

Zostaw dane, oddzwonimy i udzielimy Ci wsparcia