Logo
Fundacja Pomocy Ofiarom
Błędów Medycznych
+48 601 471 063
PN-PT 10:00-17:00

Korygowanie skrzywienia przegrody nosa – co warto wiedzieć?

FPOBM
31 grudnia 2022
Korygowanie skrzywienia przegrody nosa - co warto wiedzieć?

Dolegliwość, jaką jest skrzywienie przegrody nosa, dotyka znaczną część społeczeństwa. Jest to stała wada, niemożliwa do wyleczenia za pomocą leków. W przypadku krzywej przegrody nosowej, operacja jest jedyną skuteczną metodą leczenia.

Dzięki plastyce przegrody nosa poprawia się drożność nosa i wentylacja zatok. W przypadku przewlekłego zapalenia zatok nosa o podłożu alergicznym, bakteryjnym lub grzybiczym – zwiększa się także efektywność farmakoterapii. Czy zatem operacja jest rozwiązaniem posiadającym same zalety?

Krzywa przegroda nosowa a codziennie funkcjonowanie

Skrzywienie przegrody nosa jest schorzeniem, które nie tylko upośledza funkcje nosa, lecz także powoduje zmiany jego wyglądu zewnętrznego.

Za jej główną przyczynę uznaje się urazy nosa, złamania podczas przechodzenia przez kanał rodny w czasie porodu oraz wady rozwojowe.

Modelowanie przegrody nosowej przeprowadza się zarówno w celu poprawy komfortu życia pacjenta, jak i nierzadko z założeniem poprawy jego estetyki.

Operację krzywej przegrody nosowej, czyli septoplastykę, najczęściej sugeruje pacjentom laryngolog do którego dana osoba systematycznie powraca z nawracającymi problemami zdrowotnymi.

Wskazaniami do wykonania tego zabiegu są m.in. trudności podczas oddychania, częste zapalenia zatok przynosowych, dróg łzowych i krwawienia z nosa, a także upośledzona drożność nosa wpływająca na powonienie i mowę (tzw. mówienie przez nos).

O problemach z drożnością przegrody nosowej świadczy także występowanie bezdechu – co jest szczególnie niebezpiecznym objawem.

Charakterystyczne dla osób z krzywą przegrodą nosową jest także chrapanie. To właśnie ten, wydawałoby się najmniej „poważny” problem związany ze skrzywieniem przegrody nosowej bywa bardzo często podawany przez pacjentów, którzy decydują się na septoplastykę.

Uczucie zatkanego nosa, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, bóle głowy, chrapanie, krwawienia z nosa, zaburzenia węchu, przewlekłe zmęczenie – nie sposób dziwić się pacjentom, którzy mając nawet tylko część wymienionych objawów decydują się na operację przegrody nosowej.

Powodem skrzywienia przegrody nosowej mogą też był jej złamania.  

Operacja korygująca krzywą przegrodę nosową – wybór metody

Septoplastykajest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w otolaryngologii.

W praktyce znane i wykonywane są natomiast dwie techniki chirurgicznej korekcji skrzywienia przegrody nosa: podśluzówkowa resekcja przegrody nosa według Kiliana oraz właśnie septoplastyka według Cottle’a.

Podśluzówkowa resekcja przegrody nosa według Kiliana polega na usunięciu chrzęstnych i kostnych elementów ze środka przegrody nosa, tak aby pozostawić wystarczająco dużą stabilność w pobliżu grzbietu nosa. Technika ta nie uwidacznia jedna skrzywienia w obramowaniu chrzęstnym, więc pozwala jedynie na korekcję skrzywienia w obrębie centralnie położonych lemiesza i blaszki pionowej.

Septoplastyka według Cottle’a jest bardziej precyzyjna. Standardowe dojście wykonuje się w niej przez dostęp szczękowo-przysieczny, co pozwala na całkowite uwidocznienie szkieletu przegrody nosa, dzięki czemu możliwa jest chirurgiczna korekcja obramowania chrzęstnego. Właśnie dlatego, że technika ta pozwala na dostęp do wszystkich części przegrody nosa, jest zalecana jako podstawowa.

Warto mieć na uwadze, że zazwyczaj u pacjentów u których doszło do znacznych zmian błon śluzowych wywołanych przez czynniki alergiczne, septoplastykę przeprowadza się w połączeniu z konchoplastyką, czyli zmniejszeniem małżowin nosowych.

Ryzyko powikłań po operacji przegrody nosowej

Septoplastka, jak każda procedura medyczna, wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań.

Jeśli podczas operacji przegroda chrzęstna nie zostanie wystarczająco unieruchomiona, istnieje ryzyko jej przemieszczenia. W efekcie mogą powstać deformacje typu nosa siodłowego (skutek podśluzówkowej resekcji przegrody).

Rzadko, ale jednak zdarzają się także takie powikłania jak perforacja, krwotok z nosa, opuchnięcie tkanek, zapadnięcie się grzbietu nosa, tymczasowe lub trwałe upośledzenie powonienia, powstanie zrostów, infekcje miejsca operowanego i tkanek otaczających, dolegliwości bólowe, krwiaki pooperacyjne oraz powikłania znieczulenia ogólnego.

Na powikłania narażone są także osoby, które zostaną poddane zabiegowi pomimo istniejących przeciwwskazań.

Do obowiązku lekarza laryngologa kwalifikującego pacjenta do operacji przegrody nosowej należy przeprowadzenie należytego wywiadu.

Podczas wywiadu laryngolog powinien upewnić się, czy nie występują przeciwwskazania do korekcji krzywej przegrody nosowej, poznać sytuację zdrowotną pacjenta, a także przekazać mu wyczerpujące informacje na temat zabiegu, jego formy, spodziewanych efektów oraz możliwych powikłań. 

Do podstawowych przeciwwskazań w przypadku septoplastyki zalicza się:  zmiany zanikowe błony śluzowej nosa wywołane wcześniejszymi operacjami, ostre zapalenie błony śluzowej nosa oraz ogólne schorzenia organizmu.

Przed ostateczną kwalifikacją pacjenta do septoplastyki laryngolog powinien wykluczyć inne przyczyny niedrożności nosa (w tym schorzenia zatok, nosogardła lub alergiczny nieżyt nosa).

Jeżeli bowiem przyczyna problemów pacjenta nie leży bezpośrednio w skrzywieniu przegrody nosowej, to zabieg będzie nie tylko zbędną ingerencją medyczną, ale także po prostu nie przyniesie spodziewanego efektu w postaci poprawy jakości życia pacjenta. 

Niepokojące objawy po operacji? Bezpłatna konsultacja prawna

Jeżeli masz wątpliwości co do prawidłowego przebiegu twojego leczenia laryngologicznego, w tym operacji przegrody nosowej, zgłoś się na bezpłatną konsultację prawną do Fundacji Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych. 

Pacjenci podejmujący konkretne metody leczenia ze wskazania lekarza najczęściej oczekują osiągnięcia konkretnego, przyobiecanego im rezultatu.

Lekarz laryngolog odpowiada nie tylko za wykonanie zabiegu w sposób, który nie pogorszy naszego stanu zdrowia. Pacjent ma prawo oczekiwać osiągnięcia umówionego wcześniej efektu – także tego estetycznego. 

W przypadkach w których na którymkolwiek z pól współpracy dojdzie do niepowodzenia pacjent może reklamować usługę a nawet wkroczyć na drogę prawną. Skontaktuj się z nami, aby wybrać najlepszą dla ciebie ścieżkę prawną!

Zostaw dane, oddzwonimy i udzielimy Ci wsparcia