Logo
Fundacja Pomocy Ofiarom
Błędów Medycznych
+48 601 471 063
PN-PT 10:00-17:00

Nieudana operacja plastyczna ust – błąd medyczny 

Tymoteusz Zych
22 września 2022
Operacja plastyczna ust - błąd medyczny

Udając się do specjalisty z zakresu medycyny estetycznej, mamy nadzieję na poprawę naszego wyglądu. Mało kto spodziewa się, że efektem zabiegu może być oszpecenie naszego ciała lub twarzy. Szczególnie dotkliwe i krępujące dla pacjentów są nieudane operacje plastyczne ust. O tym, co zrobić, gdy padniemy ofiarą błędu medycznego lekarza medycyny estetycznej lub kosmetologa, w kilku słowach opowie ten wpis. 

Nieudane operacje plastyczne – czy warto walczyć w sądzie?

O negatywnych efektach zabiegów medycyny estetycznej od czasu do czasu robi się głośno w mediach za sprawą gwiazd, których ten problem dotknął. Zbyt mało się jednak mówi o tym, że za niewłaściwe przeprowadzenie zabiegu medycyny estetycznej lekarza można pociągnąć do odpowiedzialności

Jedną z gwiazd, które otworzyły się w mediach na temat własnych doświadczeń w zakresie nieudanej operacji plastycznej, jest Linda Evangelista. Topowa supermodelka z lat 90, uznawana obok Claudii Schiffer czy Naomi Campbell za jedną z ikon modelingu, kilka lat temu padła ofiarą nieudanego zabiegu.  Linda Evangelista podjęła batalię prawną z podmiotami odpowiedzialnymi za jej tragedię, domagając się rekordowego odszkodowania. 

Stany Zjednoczone to kraj, w którym spektakularne procesy o odszkodowania z tytułu błędów medycznych są na porządku dziennym. Jednak również w Polsce pacjenci poszkodowani w wyniku błędu lekarskiego, w tym nieudanej operacji plastycznej, mogą i powinni dochodzić sprawiedliwości przed sądami. 

Nieudane operacje plastyczne ust

Operacje plastyczne ust są jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. To właśnie usta zazwyczaj pierwsze padają ofiarą procesów starzenia. Często również ust dotyczą różnego rodzaju defekty estetyczne – takie jak asymetria czy ich niezadowalający rozmiar. Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że zabiegi dotyczące ust są na tyle rozpowszechnione, że powinny być dla lekarzy je wykonujących czymś rutynowym. Okazuje się, że niestety nie zawsze ich rezultat jest satysfakcjonujący, co może wynikać z nieprawidłowości leżących po stronie lekarza. 

Przyjmuje się, że zabieg modelowania ust kwasem hialuronowym jest zabiegiem inwazyjnym. Podczas tego zabiegu dochodzi do przerwania ciągłości tkanek, w związku z czym jest on zaliczany do czynności medycznych. Z tej przyczyny powinien on co do zasady wykonywany przez lekarza. Zdarza się jednak dość często, że powiększenia ust dokonuje kosmetolog. Również on odpowiada prawnie za błąd popełniony przy zabiegu, a pacjentka może żądać od niego lub jego zakładu odszkodowania. 

Przede wszystkim – gdy operacja plastyczna ust się nie powiedzie, pamiętaj, że masz pełne prawo dochodzić odszkodowania od lekarza, który popełnił błąd! Radca prawny lub adwokat współpracujący z naszą Fundacją doradzi Ci, co możesz zrobić. Ważne jest skompletowanie dokumentacji medycznej oraz przygotowanie zdjęć przed i po zabiegu. 

Najczęstsze problemy po nieudanej operacji plastycznej ust 

Jakie są najczęstsze powikłania wynikające z nieudanego zabiegu powiększenia ust? 

  1. Asymetria.
  2. Wyczuwalne i utrzymujące się grudki pod skórą ust
  3. Ból ust, uczucie rozpierania (często uniemożliwiające normalne jedzenie i picie).
  4. Utrzymująca się przez dłuższy czas opuchlizna. 
  5. Zasinienie ust. 

Powikłania po źle przeprowadzonym zabiegu powiększania ust mogą być na tyle poważne, by wymagać hospitalizacji. 

Kto może dokonywać zabiegu powiększania ust?

Wciąż zdarza się, że zabiegi powiększania ust dokonywane są przez osoby bez wykształcenia medycznego. Zarówno lekarze, jak i prawnicy apelują, by zmienić ten stan prawny dla dobra pacjentów. Są już pierwsze orzeczenia, które wprost wskazują, że ze względu na fakt, że powiększenie ust ma charakter zabiegu inwazyjnego, należy ono do świadczeń medycznych (. Dlatego, powiększenia ust powinien dokonywać lekarz. Nie zmienia to jednak faktu, że za nieudany zabieg powiększenia ust odpowiada również kosmetolog lub jego zakład. 

Również charakterystyka produktu, jakim jest kwas hialuronowy przeznaczony do iniekcji w obrębie ust, podkreśla, że produkt ten powinien być stosowany przez lekarza. W podobnym kierunku zmierzają także najnowsze przepisy na poziomie unijnym – 

Zdarza się jednak, że pacjentki decydują się skorzystać z usług kosmetologa. Często gabinety kosmetyczne oferują konkurencyjną cenę zabiegów powiększania ust. Czy jest to ryzykowne, a jeśli tak, to dlaczego? 

Przede wszystkim, jeśli już decydujemy się skorzystać z usług kosmetologa, powinniśmy wybrać taki zakład, co do którego profesjonalizmu mamy pełne zaufanie. Zabieg powiększania ust powinien być wykonywany przez osobę doświadczoną i dokładnie przeszkoloną. 

Jak dochodzić sprawiedliwości, gdy zabieg powiększenia ust się nie powiedzie?

Zdarzają się sytuacje, gdy zabieg powiększenia ust się nie udaje. Gdy jest to spowodowane błędem lekarza lub kosmetologa, mamy prawo do tego, by dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia. 

W pierwszej kolejności należy zgromadzić dokumentację medyczną dotyczącą zabiegu. Sytuacja ta jest znacznie łatwiejsza, gdy mamy do czynienia z zabiegiem przeprowadzanym przez lekarza. Bardzo przydatne dla celów dowodowych są również zdjęcia dokumentujące efekty zabiegu, a także wygląd ust przed jego przeprowadzeniem. Na zdjęciach warto wykazać, możliwie w świetle dziennym, do jakich powikłań doszło po zabiegu. 

W sytuacji nieudolnie przeprowadzonej operacji plastycznej ust, mamy możliwość dochodzenia należnego nam odszkodowania przed sądem cywilnym. Na podjęcie działań mamy co do zasady 3 lata od momentu, w którym uświadomiliśmy sobie, że zabieg został nieprawidłowo przeprowadzony. Dzieje się tak, gdy np. okazuje się, że opuchlizna ust utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni. 

Zdarzają się sytuacje, gdy błąd popełniony przy powiększaniu ust spełnia znamiona czynu zabronionego. Wówczas, możemy żądać również ukarania jego sprawców. 

W sytuacji, gdy jesteśmy ofiarami błędu medycznego, bardzo często łamane są również nasze prawa pacjenta. Nie inaczej jest w przypadku błędnie przeprowadzonej operacji plastycznej ust. Warto wtedy zwrócić się do Rzecznika Praw Pacjenta, a także zarzut zawinionego naruszenia praw pacjenta podnosić przed sądami. 

Nieudana operacja plastyczna ust to jednak przede wszystkim ból, stres i nerwy. W takiej sytuacji trudno odnaleźć się w gąszczu przepisów oraz zagłębiać w dane medyczne. Zespół  doświadczonych adwokatów i radców prawnych, doktorów nauk prawnych, współpracujących z naszą Fundacją może Ci pomóc. Zadzwoń do nas i umów się na bezpłatną konsultację prawną. 

Program

Zostaw dane, oddzwonimy i udzielimy Ci wsparcia