Grafika: Freepik.com
Okoliczności wskazujące na zaistnienie długotrwałej diagnozy
Długotrwała diagnoza medyczna może być postrzegana jako naruszenie prawa pacjenta do właściwego standardu opieki medycznej. Opóźnienia w diagnozowaniu i opóźnienia w rozpoczęciu odpowiedniego leczenia mają poważne negatywne skutki, gdyż przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Długotrwałe opóźnienie w diagnozie może być uznane za naruszenie praw pacjenta, gdy organizacja udzielania świadczeń zdrowotnych jest nieprawidłowa lub brakuje odpowiednio wykwalifikowanego personelu medycznego.
Roszczenia w przypadku długotrwałej diagnozy
Opóźnienia w diagnozowaniu i leczeniu przewlekłych chorób mogą skutkować pogorszeniem zdrowia pacjentów. W przypadkach długotrwałej diagnozy istnieje możliwość roszczeń o odszkodowanie3. Aby uzyskać odszkodowanie, pacjent musi udowodnić związek przyczynowy między:
- pogorszeniem się stanu zdrowia
a
- opóźnieniami w diagnostyce i leczeniu.
W przypadku długotrwałej diagnozy, kierownictwo placówki medycznej może ponosić odpowiedzialność za tę sytuację. Ma to miejsce, zwłaszcza jeśli opóźnienia wynikają z błędów organizacyjnych.
Pacjenci, którzy nie otrzymali świadczeń takich jak:
- badań,
- kuracji,
- porad,
- lub innych działań, które mogłyby poprawić ich stan zdrowia,
lub otrzymali je, ale zbyt późno, mają prawo do odszkodowania. Świadczenia, które mogą przysługiwać poszkodowanym, zależą od indywidualnej sytuacji i stanu zdrowia. Mogą one obejmować:
- zadośćuczynienie pieniężne za krzywdę niematerialną,
- odszkodowanie za szkodę majątkową oraz naruszenie praw pacjenta,
- a także rentę w przypadku zwiększonych potrzeb zdrowotnych.
Podsumowując, długotrwała diagnoza może być uznana za naruszenie praw pacjenta. Ma to miejsce, zwłaszcza gdy prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia lub opóźnienia w rozpoczęciu niezbędnego leczenia. W takich przypadkach pacjenci mogą dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia za naruszenia praw pacjenta.
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu1
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu dotyczył sprawy błędu medycznego, w której dermatolog opóźnił diagnozę czerniaka złośliwego u pacjentki. W wyniku tego opóźnienia pacjentka przeszła liczne operacje i doświadczyła poważnych problemów zdrowotnych. Sąd przyznał jej odszkodowanie w wysokości 60 000 zł za cierpienie fizyczne i psychiczne. Wyrok zmienił wcześniejsze orzeczenie, obciążając dermatologa i towarzystwo ubezpieczeniowe odpowiedzialnością za szkody wynikłe z błędnej diagnozy i opóźnionego leczenia.
- Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 9.12.2019 r., sygn. I ACa 1192/17, LEX nr 3050341. ↩︎